Ceny ropy znatelně poklesly, dolů je tlačí silný dolar

Ceny ropy včera reagovaly na posilování dolarů dolaru poklesem. Například severomořská ropa Brent ztratila téměř čtyři procenta. Dolar zhodnocuje díky příznivým vyhlídkám na zvyšování úrokových sazeb v USA. Jeho růst tak oslabuje komodity obchodované v americké měně.  

Brent oslabil o 2,14 dolaru na 56,39 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,71 dolaru na 48,29 dolaru. WTI ztrácela méně díky vyčkávání trhů na nové údaje o týdenním vývoji amerických ropných zásob. Objevily se totiž zprávy, že zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma rostly minulý týden pouze mírně.

Americký dolar se dostal na téměř dvanáctileté maximum k euru a na osmileté maximum k japonskému jenu. Za poklesem kurzu jednotné evropské měny stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně a také obavy ohledně dalšího vývoje v Řecku.

Podle obchodníků a analytiků hrozí další pokles cen ropy. Poukazují na to, že investoři drží převážně pozice počítající s nárůstem ceny ropy. Podle některých analytiků však chybí jakýkoli náznak, že by produkce této suroviny mohla zvolnit, a přimět tak ceny k růstu. Poptávka přitom zůstává slabá. Například v Číně, která je po USA druhým největším světovým spotřebitelem ropy, minulý měsíc zpomalila kvůli oslavám nového lunárního roku.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Ceny ropy znatelně poklesly, dolů je tlačí silný dolar Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.