Ceny ropy zastavily pokles, uvažuje se o omezení dodávek

Ceny ropy v úterý zastavily počáteční pokles a vrátily se nad hranici 31 dolarů za barel. Za jejich silným růstem stojí naděje, že by se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla dohodnout s nečlenskými státy na snížení dodávek suroviny na přezásobené trhy.

Cena severomořské ropy Brent včera kolem 17:30 středoevropského času vykazovala nárůst o 3,9 procenta na zhruba 31,70 dolaru za barel. Minulý týden se Brent propadl až na 27,10 doalru za barel, což byla nejnižší hodnota od listopadu 2003. Americká lehká ropa WTI včera ve stejnou dobu přidávala 3,2 procenta na zhruba 31,30 dolaru za barel.

Kartel OPEC znovu vyzval konkurenční producenty ropy, aby společně s jeho členy omezili dodávky suroviny na trh. Rusko, jehož účast v jakékoli dohodě se považuje za zásadní, ale zatím spolupráci odmítá. Irácký ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí poznamenal, že pozoruje „určitou flexibilitu“ ohledně případné dohody.

Trh se už delší dobu potýká s výrazným převisem nabídky ropy nad poptávkou, což tlačí ceny dolů. Analytik David Hufton ze společnosti PVM odhadl, že v případě nalezení dohody by ceny mohly stoupnout na 40 až 60 dolarů za barel.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy zastavily pokles, uvažuje se o omezení dodávek Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.