Ceny ropy za celý rok narostly o 50 procent, nejvíce za sedm let

Světové ceny ropy zůstaly na konci roku bez větších změn. Za celý rok ale získávají až 50 procent, což je jejich nejvyšší přírůstek od roku 2009. K letošnímu oživení cen po dvou letech propadu nejvíce přispěla dohoda ropného kartelu OPEC a dalších zemí o omezení těžby, které by mělo zmírnit globální přebytek zásob.

Cena severomořské ropy Brent dnes oslabila o čtvrt procenta na 56,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 0,2 procenta na 53,68 USD.

Brent za celý rok přidává 50 procent a WTI má k dobru 43 procent. Loni ropa Brent ztratila 35 procent a cena WTI klesla o 30 procent.

OPEC se tento měsíc s nečlenskými těžařskými státy poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Dvanáct zemí mimo OPEC přislíbilo snížit od ledna produkci celkem o 558.000 barelů denně, OPEC se už na počátku prosince dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně.

Kvůli rostoucím přebytkům zásob a výraznému růstu těžby v USA se ceny ropy od léta 2014 z úrovní nad 100 dolary za barel postupně propadaly a letos v lednu sestoupily až pod 40 dolarů za barel. Letos ale ceny oživily a ve druhé polovině roku jejich růst podpořila několikaměsíční jednání o dohodě o omezení produkce.

Dohodou se kartel OPEC vrátil ke své tradiční politice ochrany cen. Tu pod vedením Saúdské Arábie dočasně opustil na konci roku 2014 ve snaze o zvýšení svého podílu na trhu a vytěsnění dražších těžařů pomocí dalšího cenového poklesu.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že ceny ropy budou ještě příští rok mírně růst a do konce roku 2017 vystoupí k 60 dolarům za barel. Jejich další vzestup bude ale omezovat silný kurz dolaru, pravděpodobné oživení těžby v USA a riziko překračování dohodnutých kvót v rámci OPEC.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ceny ropy za celý rok narostly o 50 procent, nejvíce za sedm let Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

 2. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

  Byznys ·

  Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.