Ceny ropy vzrostly kvůli problémům v jednáních o íránském jaderném programu

Světové ceny ropy včera přerušily třídenní pokles. Trh tak reagoval na vývoj jednání o íránském jaderném programu v podobě zmaření vyhlídek na rychlou dohodu, která by ukončila protiíránské sankce. Ukončení sankcí by mimo jiné znamenalo příliv íránské ropy na světový trh. K růstu cen ropy přispělo také to, že zvýšení zásob suroviny  v USA navíc nebylo tak vysoké, jak se očekávalo.  

Cena severomořské ropy Brent se v první části dne propadla na 54,70 dolaru, v závěru ale posílila o 1,99 dolaru na 57,10 USD za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila proti úterku o dva a půl dolaru na 50,09 dolaru.

Rozhovory mezi šesti mocnostmi a Íránem se protáhly za termín úterní půlnoci. Vyhlídky na dosažení dohody tak nejsou příliš nadějné. Podle diplomatů brání uzavření dohody neshody v důležitých otázkách. K vyjednávačům se v pondělí připojili ministři zahraničí šesti zemí účastnících se rozhovorů, což vyvolávalo dojem, že se k dohodě schyluje. V úterý ale tři z ministrů odjeli.

„Řada lidí očekávala, že v noci bude dohoda hotová a Írán bude zítra posílat na trh miliony barelů ropy. Tak to ale nebude,“ řekla agentuře Reuters analytička Amrita Senová z firmy Energy Aspects. „Teď všichni snižují svá očekávání, což se promítá do cen,“ dodala.

Írán nyní podle průzkumu agentury Reuters těží kolem 2,8 milionu barelů denně. Západní sankce ale omezují jeho vývoz na milion barelů denně. Írán tak nyní drží v supertankerech nejméně 30 milionů barelů ropy připravených k okamžitému prodeji, jakmile to bude možné.

Zásoby ropy v amerických rafineriích se minulý týden zvýšily o 4,8 milionu barelů a zaznamenaly dvanáctý týden růstu za sebou, uvedl včera vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Pro trh to ale byla příznivější zpráva, než původní údaje organizace American Petroleum Institute, která v úterý odhadla růst zásob na více než pět milionů barelů. Údaje EIA rovněž ukázaly první týdenní pokles ropné těžby v USA od konce ledna a meziroční zvýšení poptávky po benzinu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Ceny ropy vzrostly kvůli problémům v jednáních o íránském jaderném programu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.