Ceny ropy výrazně klesají, WTI je na tříměsíčním minimu

Ceny ropy v pondělí výrazně klesly. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy investorů z nižší poptávky po komoditě a obnova růstu těžby ropy ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent v pondělí večer vykazovala pokles o 2,4 procenta na 44,58 dolaru za barel. To představuje nejnižší úroveň od 10. května. Ropa WTI si ve stejnou dobu odepisovala 2,7 procenta na 42,99 dolaru za barel. Propadla se tak nejníže od 26. dubna.

Bankovní společnost Barclays uvedla, že tempo růstu světové poptávky po ropě je v letošním třetím čtvrtletí méně než třetinové ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což je podle ní důsledek slabého vývoje světové ekonomiky.

Investoři se navíc obávají obnoveného růstu těžby ropy ve Spojených státech. Páteční údaje společnosti Baker Hughes totiž ukázaly, že američtí těžaři již čtvrtý týden za sebou zvyšovali počet provozovaných vrtných souprav.

K poklesu cen ropy přispívá rovněž silný kurz dolaru. Americká měna v uplynulých týdnech rostla díky příznivým údajům o ekonomice Spojených států. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což podkopává poptávku.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy výrazně klesají, WTI je na tříměsíčním minimu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.