Ceny ropy stoupají, Brent se opět dostal nad 51 dolarů za barel

Ceny ropy ve čtvrtek rostly. Pomohl jim k tomu citelný pokles zásob suroviny na americkém trhu a výraznější omezení dodávek ze Saúdské Arábie odběratelům v Asii. Barel severomořské ropy Brent se tak přechodně dostal nad 51 dolarů. Nepříznivá prognóza Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale počáteční cenový růst zbrzdila.

Brent se ve čtvrtek dopoledne dostal až na 51,09 dolarů, večer už ale přidával jen kolem jednoho procenta na zhruba 50,75 dolarů. Americká lehká ropa WTI se prodávala za téměř 47,90 dolarů se ziskem 1,1 procenta.

Z počátečních vysokých hodnot ale ceny srazila zpráva OPEC, že do poptávky po její ropě se letos promítne nad očekávání vysoká těžba v nečlenských zemích. Kartel zvýšil svůj odhad růstu nabídky ropy z nečlenských států na světový trh na 950 000 barelů denně z dřívějšího odhadu 580 tisíc barelů denně.

Na trhu nicméně panuje optimismus, neboť velcí producenti ropy v posledních dnech vyjádřili podporu prodloužení dohody o omezení těžby ropy v členských i nečlenských zemích OPEC. Souhlasné stanovisko zaznělo z Iráku a z Alžírska, o připojení k dohodě uvažují i Turkmenistán a Rovníková Guinea, která je třetím největším producentem ropy na africkém kontinentu.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy stoupají, Brent se opět dostal nad 51 dolarů za barel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.