Ceny ropy se zotavují z poklesu díky zprávám z Libye a Číny

 Světové ceny ropy se dnes díky ekonomickému růstu v Číně a odkladu vývozu z Libye oživují z propadu, který zaznamenaly v předchozích dnech. Navíc také poklesly zásoby ropy v USA.

V úterý cenu Brentu srazila zpráva, podle níž se denní těžba v Libyi zvýšila proti minulému týdnu o 28 procent na 588.000 barelů. Dnes ale přišla z Libye zpráva, že dva velké východolibyjské přístavy As-Sidr a Rás Lanúf budou moci zahájit vývoz ropy až v srpnu.

Již ráno ceny ropy posílily díky údajům z Číny. Tempo růstu druhé největší ekonomiky světa ve druhém čtvrtletí mírně zrychlilo na 7,5 procenta, což bylo nečekané zlepšení. Podle výpočtu agentury Reuters se čínská poptávka po ropě v květnu zvýšila meziročně o 2,6 procenta na 10,2 milionu barelů denně, což bylo maximum od ledna 2013.

Americká ropa WTI kolem 16:45 SELČ přidávala jeden a čtvrt dolaru na zhruba 101,20 dolaru za barel. V úterý přitom sestoupila poprvé od května pod hranici 100 dolarů. Severomořská ropa Brent získávala po ztrátě osmi procent za poslední měsíc asi 20 centů a pohybovala se kolem 106,20 USD za barel.

Výrazný růst ceny WTI přitom snížil cenový rozdíl mezi oběma druhy ropy na minimum za čtyři týdny.

Odpoledne americkou ropu podpořily údaje, podle nichž komerční zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 7,5 milionu barelů. Analytici podle ankety Reuters čekali snížení jen o 2,1 milionu barelů.

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se zotavují z poklesu díky zprávám z Libye a Číny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

  2. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.