Ceny ropy se vyhouply na půlroční maxima k hranici 50 dolarů

Ceny ropy se na začátku týdne vyhouply na maxima za více než půl roku a přiblížily se k hranici 50 dolarů za barel. Trh reaguje na opětné šíření lesních požárů v Kanadě a také očekávaní dalšího poklesu zásob v USA.

Severomořská ropa Brent v pondělí večer přidávala téměř jedno procento na 49,40 dolaru za barel, předtím se vyhoupla až na sedmiměsíční maximum 49,47 USD. Americká lehká ropa WTI připisovala také skoro jedno procento a nacházela se na 48,20 USD. Během dne se dostala až na šestiměsíční vrchol 48,42 USD.

Těžaře ropy v kanadské provincii Alberta znovu zasáhlo rozšiřování lesních požárů kolem města Fort McMurray. V posledních dnech rovněž tlačí ceny vzhůru silné výpadky produkce v Nigérii. Analytici agentuře Reuters řekli, že minulý týden očekávají další pokles zásob suroviny.

Růst cen zmírnila zpráva z Vídně, podle níž jsou světové velmoci ochotny podpořit výjimku z embarga a vyzbrojit libyjskou vládu národní jednotky, aby mohla bojovat s radikálními islamistickými skupinami na svém území. Ve Vídni se také dohodlo na smíru několik soupeřících libyjských frakcí, což přiblížilo obnovení těžby v této zemi.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se vyhouply na půlroční maxima k hranici 50 dolarů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.