Ceny ropy se vydaly oběma směry

Cena ropy se v pátek vydaly oběma směry. Severomořská ropa Brent klesá v reakci na zprávy o vyšší těžbě v Saúdské Arábii a na obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Cena americké ropy však kvůli spekulativním obchodům roste.

Kolem 18:10 cena severomořské ropy Brent klesla o 0,5 procenta na 77,04 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu naopak zdražila o 1,1 procenta na 73,77 dolaru za barel.

Saúdská Arábie, která patří mezi největší těžaře a vývozce ropy na světě, podle agentury Reuters zvýšila minulý měsíc těžbu o 500 000 barelů denně. Zpráva je signálem, že Rijád chce vykompenzovat případný nedostatek ropy způsobeným výpadkem těžby ve Venezuele a případnými sankcemi vůči Íránu a snížit cenu.

V pátek vstoupila v platnost cla na dovoz čínského zboží do USA v objemu 34 miliard USD. Peking na to okamžitě reagoval zavedením odvetných cel ve stejném rozsahu. Dvě největší ekonomiky světa tak stojí před rozsáhlým obchodním konfliktem.

Ve čtvrtek cena americké ropy prudce klesla v reakci na zprávu o stavu zásob v USA, které proti očekávání vzrostly. Podle analytiků je dnešní zvýšení ceny reakcí na její včerejší propad, který vyvolal zájem o některé spekulativní obchody.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se vydaly oběma směry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak hodně by se Česko mělo bát obchodní války?

    Společnost ·

    ČR patří mezi nejohroženější ekonomiky v případě vypuknutí světové obchodní války kvůli přílišné závislosti na automobilovém průmyslu a vývoji hospodářství eurozóny, s…

  2. Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu

    Společnost ·

    Evropská unie a Velká Británie by se měly snažit vyhnout takzvanému tvrdému brexitu, tedy situaci, že Britové na konci března příštího roku opustí EU bez dohody řešící…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.