Ceny ropy se vrátí k 80 dolarům nejdříve na konci desetiletí, předpovídá IEA

Světové ceny ropy se pravděpodobně nevrátí k 80 dolarům za barel dříve než na konci tohoto desetiletí, a to navzdory poklesu investic do těžby. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V současnosti se ropa prodává za méně než 50 dolarů za barel.

„Očekáváme, že ceny ropy se postupně vyšplhají k 80 dolarům kolem roku 2020,“ řekl agentuře Reuters ředitel IEA Fatih Birol. IEA rovněž upozornila, že nízké ceny ropy jsou sice příznivé pro spotřebitele, v delším období by však mohly vést k nedostatečným investicím do těžby, což by časem mohlo vyústit v prudký nárůst cen.

„Odhadujeme, že investice do těžby ropy letos klesnou o více než 20 procent. Ještě významnější však možná je, že tento pokles bude pokračovat i v příštím roce“ řekl Birol. „Za posledních 25 let jsme nikdy neviděli dva roky poklesu investic za sebou,“ dodal.

Investice budou podle IEA v důsledku nižších cen ropy omezovat především těžaři s vyššími náklady, například firmy produkující ropu z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Tento pokles těžby by však mohl být kompenzován růstem dodávek z Iráku a z Íránu. Birol upozornil, že podíl Blízkého východu na celosvětových dodávkách ropy by se tak mohl zvýšit ze současných asi dvou třetin.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se vrátí k 80 dolarům nejdříve na konci desetiletí, předpovídá IEA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.