Ceny ropy se v listopadu propadly o dalších deset procent

Světové ceny ropy se včera navzdory přechodnému růstu mírně snížily. Za celý listopad se tak propadly o zhruba deset procent. Pozornost trhu se nyní soustředí na páteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), investoři čekají rovněž na zprávu o listopadovém vývoji trhu práce ve Spojených státech, která vyjde také v pátek

Cena severomořské ropy Brent včera klesla o 0,6 procenta a uzavřela obchodování na 44,61 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila o 0,1 procenta na 41,65 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Předpokládá se, že OPEC na pátečním zasedání ponechá svou těžbu beze změny. Obchodníci s ropou se nicméně podle agentury Reuters připravují i na možnost nečekaného výsledku zasedání.

Ceny ropy se už delší dobu nacházejí pod tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. OPEC však zatím odmítá podpořit ceny snížením produkce, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci.

K omezení těžby je kartel ochoten pouze v případě, že by se k němu připojily také nečlenské země, zejména Rusko. To však na rozdíl od loňského roku na pátečním zasedání OPEC nebude mít své zástupce, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se v listopadu propadly o dalších deset procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.