Ceny ropy se propadají z nejvyšších hodnot, může za to nejednoznačný postoj Ruska

Ceny ropy se v úterý propadly téměř o dvě procenta a dostaly se tak z nejvyšších hodnot za poslední rok, na kterých se pohybovaly od pondělí. Pokles cen způsobila nejednoznačná reakce představitelů těžebního sektoru v Rusku na výzvu ropného kartelu OPEC, aby těžbu omezily i nečlenské země.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala v úterý večer pokles o 1,7 procenta na téměř 52,30 dolaru za barel. V pondělí přitom  Brent vystoupil až na 53,73 dolarů. Americká lehká ropa WTI včera ve stejnou dobu odepisovala zhruba 1,5 procenta na 50,60 dolarů za barel.

V pondělí ropu vytlačila na maximum slova ruského prezidenta Vladimira Putina, podle něhož je Rusko připraveno připojit se k dohodě OPEC na omezení těžby ropy. V útrý ale ředitel společnosti Rosněfť a nejvlivnější činitel v ruském odvětví těžby ropy Igor Sečin agentuře Reuters řekl, že jeho podnik těžbu nesníží ani nezmrazí. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že základním scénářem pro Rusko je ponechání produkce beze změny.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že zatím není jasné, jak rychle by dodávky ropy na světový trh mohly klesnout na úroveň poptávky, pokud se OPEC a Rusko dohodnou na dostatečně výrazném snížení těžby.

OPEC se v září dohodl na zmrazení těžby a koncem listopadu by měli členové OPEC stanovit konkrétní kvóty pro každou zemi. Snahou je snížit celkovou těžbu členů OPEC na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně z nynějšího rekordu kolem 33,6 milionu barelů denně.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se propadají z nejvyšších hodnot, může za to nejednoznačný postoj Ruska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dárek, který každý pochválí

    Komerční sdělení ·

    Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

  2. BBC: Haiti hrozí hladomor

    Společnost ·

    Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.