Ceny ropy se opět výrazně propadají kvůli vysokým zásobám v USA

Světové ceny ropy se ve čtvrtek dál výrazně propadaly a dostaly se tak k nejhlubší týdenní ztrátě od počátku roku. Za poklesem stály středeční údaje o nečekaně vysokém vzestupu zásob ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek večer ztrácela 2,3 procenta na 45,82 dolaru za barel, cena americké lehké ropy WTI odepisovala 2,5 procenta na 43,59 dolarů za barel. Od počátku týdne už oba druhy ropy oslabily o více než osm procent.

Zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 2,3 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo. Ceny podkopaly také údaje o srpnovém růstu těžby v rámci kartelu OPEC na nový rekord 33,50 milionu barelů denně.

„Vysoké zásoby v USA naznačují, že přebytek na trhu potrvá déle, než se čekalo,“ řekl agentuře Reuters Hans van Cleef z nizozemské banky ABN AMRO Bank. Ropu přitom podle něj čeká další pokles, pokud americká centrální banka (Fed) brzy zvýší úrokové sazby, a posílí tím kurz dolaru.

Cena Brentu v první polovině srpna vzrostla o zhruba deset dolarů a před dvěma týdny se vyhoupla až nad 51 dolarů. Investory povzbudily signály, že největší světoví producenti chystají kroky na podporu cen, od té doby ale na trhu zavládla ohledně této možnosti hluboká skepse. Členské země OPEC se mají sejít ke konci září v Alžírsku.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se opět výrazně propadají kvůli vysokým zásobám v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.