Ceny ropy se hluboce propadají, Brent je pod 49 dolary za barel

Pokles cen ropy na světových trzích, který zaznamenáváme v posledních dnech, ve čtvrtek ještě zrychlilo své tempo. Barel severomořské ropy Brent se propadl pod 49 dolarů. To je nejníže od konce loňského listopadu, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla na snížení těžby suroviny. Na trhu panují obavy z vysokých zásob a z dalšího růstu těžby.

Brent ve čtvrtek večer ztrácel necelých 5 procent na zhruba 48,30 USD za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala 5,1 procenta a pohybovala se v blízkosti 45,40 USD za barel.

Agentura Reuters s odvoláním na zástupce OPEC uvedla, že prodloužení dohody o útlumu těžby za polovinu letošního roku je pravděpodobné. Podle analytiků se ale nyní nezdá, že se k členům OPEC připojí také další producenti ropy.

Trh by měl svým způsobem uznat, že OPEC už není nejdůležitějším hráčem na trhu. Tím jsou země mimo OPEC a především američtí těžaři z břidlic,“ řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Eugen Weinberg.

Celosvětové zásoby ropy sice zvolna klesají, trhy ale znepokojuje další nárůst těžby. Signatářům dohody o snížení těžby se nedaří ovlivnit trh tak, jak si představovali.

Ceny reagují i na snížení poptávky po ropě ze strany druhého největšího dovozce Číny. Poptávka z této země je nejslabší za poslední rok.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ceny ropy se hluboce propadají, Brent je pod 49 dolary za barel Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Prezidentská kampaň ve Francii končí

  Společnost ·

  Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující sociali…

 2. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

  Společnost ·

  Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

 3. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

  Byznys ·

  Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.