Ceny ropy se blíží k jedenáctiletému minimu, důvodem je převis nabídky nad poptávkou

Světové ceny ropy v pondělí klesaly sedmý den za sebou. Severomořská ropa Brent sestoupila na nové minimum od finanční krize konce roku 2008 a přiblížila se ke své nejnižší úrovni za 11 let. Na trhu od nedávného rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezasáhnout proti poklesu cen sílí obavy z rostoucího přesycení trhu a z cenové války.

Cena Brentu během včera sestoupila až ke 36,40 dolaru. Dostala se tak těsně k úrovni 36,20 dolaru, pod níž byla naposledy v polovině roku 2004. Tehdy začal „supercyklus“ prudkého růstu cen ropy a dalších komodit, přerušený těžkým propadem z podzimu 2008.

Americká lehká ropa WTI oslabila o dvě procenta na 34,90 dolaru. V prosinci 2008 sestoupila až na 32,40 dolaru.

Ceny výrazně klesají od předminulého pátku, kdy se ministři zemí OPEC rozhodli, že neudělají nic pro stabilizaci cen. Od té doby ceny ropy ztratily 13 až 15 dolarů.

OPEC ve čtvrtek uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012. Hlavní těžaři kartelu v čele se Saúdskou Arábií se tím snaží vytlačit z trhu producenty s vyššími náklady, zejména americké těžaře ropy z břidlicových hornin.

V příštím roce by měl OPEC zvýšit produkci o jeden milion barelů denně, předpověděli analytici banky Morgan Stanley. O přírůstek se zaslouží zejména Írán a Irák, přispěje ale také Saúdská Arábie.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek předpověděla převis nabídky nad poptávkou nejméně do konce příštího roku. Problém nadbytečných dodávek by mohlo prohloubit zejména zrušení ekonomických sankcí vůči Íránu.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se blíží k jedenáctiletému minimu, důvodem je převis nabídky nad poptávkou Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.