Ceny ropy rostou, Brent je opět blíže padesátidolarové hranici

Ceny ropy se na začátku týdne vyšplhaly na pětitýdenní maxima. Severomořská ropa Brent se tak dostala nad 48 dolarů za barel. Na trhu se intenzivně spekuluje o případných krocích, které by velké těžební země mohly přijmout na podporu cen. K růstu cen podle obchodníků přispěla i zpráva o poklesu zásob suroviny v klíčovém americkém překladišti Cushing.

V pondělí večer vykazovala cena Brentu nárůst o zhruba 2,5 procenta na 48,15 USD za barel. Za poslední tři obchodní seance si tak Brent připisuje zhruba deset procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala zhruba 2,6 procenta na 45,65 dolaru za barel.

K růstu cen přispěla slova ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, podle kterého Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými producenty ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu s touto strategicky důležitou surovinou. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih již minulý týden uvedl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen. Více jsme psali zde.

Analytici však pochybují, zda některé producentské země, například Írán, budou v zájmu podpory cen ochotny zastavit boj o podíl na trhu. Už v dubnu totiž ztroskotal pokus o zmrazení těžby na lednových úrovních. Saúdská Arábie trvala na tom, aby se k dohodě připojil rovněž Írán. Ten ale účast vyloučil, protože se po zrušení mezinárodních sankcí snaží zvýšit produkci ropy na dřívější úrovně. O tom, že bude v této záležitosti záležet zejména na dohodě mezi Saúdskou Arábií a Íránem, poukázal na rádiu Zet analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Více se dočtete zde.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Ceny ropy rostou, Brent je opět blíže padesátidolarové hranici Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

    Byznys ·

    Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

  2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

    Byznys ·

    Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.