Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž prochází klíčová cesta pro dodávky ropy z Blízkého východu do Evropy, píše agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent během včerejška zdražila o 2,71 dolaru na barel. Obchodování tedy zakončila na 59,19 dolaru za barel, což je nárůst o 4,8 procenta. Americká lehká ropa WTI zdražila rovněž o více než dva dolary, přesněji o 4,5 procenta, na 51,43 dolaru za barel.

Aby arabští těžaři dostali ropu v tankerech do Suezského průplavu, který je hlavní vstupní branou do Evropy, musí ji přepravovat podél jemenského pobřeží přes Adenský záliv. Průliv Báb al-Mandab mezi Jemenem a africkým Džibutskem má přitom na šířku méně než 40 kilometrů. Egypt proto dnes vyslal svoje námořní plavidla na pomoc se zajišťováním bezpečnosti na této trase.

"Zpráva (o operaci v Jemenu) neodstraňuje nadbytečné dodávky," řekl analytik Ole Hansen ze společnosti Saxo Bank agentuře Reuters. "Růstový potenciál zůstane omezený, pokud se situace nevyostří. Musíme počkat, jak se události v příštích dnech vyvinou," dodal.

 

Zdroj: ČTK

 

Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

    Byznys ·

    Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

  2. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.