Ceny ropy pod tlakem růstu zásob v USA prudce klesly

Světové ceny ropy včera obnovily výrazný pokles a severomořská ropa Brent klesla na nejnižší úroveň za dva a půl měsíce. Ropu oslabily zejména údaje o dalším vzestupu zásob na americkém trhu. Negativně na trh působí rovněž útlum největších asijských ekonomik a pokračující vysoká těžba v USA i jinde ve světě.

Brent kolem včerejší dvacáté hodiny středoevropského času ztrácel tři procenta na 45,93 dolaru, což byla nejnižší úroveň od 27. srpna. Americká lehká ropa WTI oslabovala stejným tempem a dostala se pod 43 dolarů.

Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 6,3 milionu barelů a rostly už sedmým týdnem po sobě, uvedla v úterý odvětvová organizace American Petroleum Institute (API). Analytici přitom čekali zvýšení jen o milion barelů. Investoři nyní čekají na čtvrteční oficiální údaje Úřadu pro energetické informace (EIA).

Ceny ropy v posledních dnech nejvíce srážejí právě obavy z dalšího růstu zásob v USA na dlouhodobá maxima. Na straně nabídky je oslabují také signály, že největší světoví producenti v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem těží nadále kolem rekordních úrovní a že těžba v USA zůstává odolná vůči cenovému propadu. Ropa v něm za poslední rok a půl ztratila více než polovinu hodnoty.

Na straně poptávky hraje roli mimo jiné to, že nálada mezi japonskými průmyslovými podniky v listopadu klesla na minimum za více než dva roky. Údaje zvýšily obavy, že útlum v Číně by mohl srazit japonskou ekonomiku do recese. „Útlum globální aktivity ve zpracovatelském průmyslu vyvíjí tlak na poptávku po energii,“ uvedla podle agentury Reuters organizace JBC Energy. Podle ní příští rok poptávka po ropě dál výrazně oslabí.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy pod tlakem růstu zásob v USA prudce klesly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.