Ceny ropy po sestřelení ruského bojového letounu Tureckem vzrostly

Světové ceny ropy v úterý v reakci na turecké sestřelení ruského vojenského letounu vzrostly až o tři procenta na dvoutýdenní maxima. Investory povzbudilo k nákupům i oslabení kurzu dolaru.

Cena severomořské ropy Brent se včera dostala nad 46 dolarů. Americká ropa WTI posílila rovněž zhruba o dolar na 42,80 dolarů.

Turecko v úterý sestřelilo ruský bombardovací letoun Su-24 v oblasti, kde se stýká jeho hranice se Sýrií. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století.

„Zpráva připomíná, že Blízký východ je nadále značným zdrojem rizik,“ řekl agentuře Reuters k vlivu incidentu na ropný trh analytik Bjarne Schieldrop ze skandinávské banky SEB.

Kurz dolaru po zprávě o incidentu mírně oslabil, protože investoři se začali stahovat k bezpečnějším měnám. Slabší dolar ceny surovin obvykle podporuje, protože investorům v jiných měnách zlevňuje jejich nákupy.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob na americkém trhu. Někteří se už ale připravují na dlouhé volno od čtvrtečního Dne díkůvzdání.

Ceny ropy se za poslední rok a půl propadly o více než polovinu. Jejich pokles se zrychlil poté, co se ropný kartel OPEC loni v listopadu rozhodl zachovat produkci beze změny, aby ubral podíl na trhu producentům s vyššími náklady.

Někteří členové organizace požadují změnu politiky a podle analytiků bude pro Saúdskou Arábii těžké dosavadní strategii obhájit. Ministři zemí OPEC se sejdou 4. prosince.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy po sestřelení ruského bojového letounu Tureckem vzrostly Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.