Ceny ropy přestaly klesat, OPEC totiž omezil její těžbu

Ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu, za kterým stály obavy z negativních dopadů na poptávku po hurikánu Irma. Později ovšem došlo k jejich stabilizování a začaly stoupat nahoru. Stalo se tak díky snížení těžby suroviny  v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel v pravidelné měsíční zprávě rovněž zvýšil odhad poptávky po své ropě na příští rok.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) kolem 17:55 přidávala asi 0,7 procenta a nacházela se blízko 48,40 dolaru za barel. Během dne ale klesla až na 47,73 dolarů. Severomořská ropa Brent zdražila asi o procento a pohybovala se blízko 54,37 dolarů za barel. Předtím sestoupila až na 53,42 dolarů za barel.

OPEC v úterý oznámil, že těžba ropy v členských zemích v srpnu klesla proti červenci o 79 000 na 32,76 milionu barelů denně. Kartel zároveň zvýšil odhad poptávky po své ropě na příští rok o 410 na 32,83 milionu barelů denně.

Producenti ropy podle dohody členských a nečlenských zemí OPEC od začátku roku omezují těžbu a do března příštího roku by měli denně těžit o 1,8 milionu barelů méně. Z toho 1,2 milionu připadá na kartel, zbytek na země mimo něj. Ministři ropného průmyslu jednají o případném prodloužení dohody o další tři měsíce. OPEC doufá, že snížení nabídky povede k růstu cen ropy.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy přestaly klesat, OPEC totiž omezil její těžbu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

  Společnost ·

  Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

 2. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

  Byznys ·

  Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

 3. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

  Společnost ·

  Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.