Ceny ropy přestala klesat, Brent se vyšplhal nad 64 dolarů

Ceny ropy ve středu přestaly klesat a zastavily tak počáteční propad. Znovu se tak přibližují dvouletému maximu. Především se tak stalo díky přetrvávajícímu napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Jde o přední členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Opačně působí zprávy o rekordní těžbě ropy ve Spojených státech a o nižším dovozu suroviny do Číny.

Kolem 18:30 barel severomořské ropy Brent přidával asi 1,3 procenta na zhruba 64,50 dolaru. Americká lehká ropa WTI si připisovala zhruba 1,1 procenta a stála kolem 57,80 dolarů.

Rijád a Teherán se nyní střetávají hlavně kvůli podpoře opačných stran války v Jemenu. Saúdskou Arábií navíc o víkendu otřásl protikorupční zátah, v rámci něhož byli pozatýkáni princové, současní i bývalí ministři a vlivní podnikatelé. Brent i díky tomu na počátku týdne vystoupal na 64,65 dolarů, což je nejvyšší hodnota od poloviny roku 2015.

Ceny ale nadále podporuje i fakt, že OPEC a jeho spojenci včetně Ruska snižují produkci ropy, aby omezili nabídku. Dohoda o snížení těžby skončí v březnu příštího roku, teď se jedná o jejím prodloužení.

Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 2,2 milionu barelů, uvedl ve středu vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Produkce v týdnu vystoupila na 9,62 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1983, kdy se data začala v nynější podobě sledovat.

Dovoz do Číny klesl v říjnu na 7,3 milionu barelů denně z téměř rekordních přibližně devíti milionů v září, uvedla tamní celní správa. Import tak dosáhl nejnižší úrovně od loňského října.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy přestala klesat, Brent se vyšplhal nad 64 dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.