Ceny ropy oživily růst po prohlášení americké centrální banky

Ceny ropy díky oznámení americké centrální banky (Fed) vzrostly až o pět procent. Fed včera naznačil, že se zvyšováním úroků nebude spěchat. Ropu podpořil i propad dolaru, který byl rovněž reakcí na Fed. Slabší dolar zvýhodňuje nákupy ropy a dalších komodit investorům v jiných měnách.

Cena severomořské ropy Brent po vyjádření Fedu vystoupila až o tři dolary a končila na 55,91 dolaru s přírůstkem 2,40 dolaru. Americká ropa WTI po sestupu až na nové šestileté minimum 42,05 dolaru nakonec posílila na 44,66 dolaru.

Fed sice signalizoval, že zvyšování úrokových sazeb se přiblížilo, přitvrzení měnové politiky ale podmínil dalším zlepšováním trhu práce a jasným směřováním nynější nízké inflace ke dvouprocentnímu cíli. Fed také snížil prognózu hospodářského růstu a dal najevo, že své kroky podřídí informacím o aktuálním vývoji ekonomiky. Finanční trhy po prohlášení Fedu přehodnotily pravděpodobnost prvního zvýšení sazeb z dosud všeobecně předpokládaného června směrem k podzimu.

Ropný trh během dne oslabily údaje o dalším růstu zásob ropy na americkém trhu na nový rekord. Zásoby v USA rostou nepřetržitě takřka od počátku roku, což na ropném trhu zvyšuje obavy z přetlaku nabídky.

Ceny ropy v posledních dnech klesaly, protože těžba v USA zatím i přes propad cen nevykazuje výraznější oslabování. V poslední době také prudce roste produkce v Libyi a zvyšují se vyhlídky na dohodu mezi světovými mocnostmi a Íránem, což by vedlo k výraznému zvýšení íránského ropného exportu.Zdroj: ČTK

 

Ceny ropy oživily růst po prohlášení americké centrální banky Foto: shutterstock.com - ilustranční fot

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.