Ceny ropy obnovily výrazný pokles kvůli vývoji zásoby v USA

Ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles. Brent i ropa WTI ztratily přes čtyři procenta. Trh oslabila předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a zprávy o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent ve středu ztratila 4,7 procenta na zhruba 46,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak zlevňovala o 4,2 procenta a pohybovala se kolem 44,80 dolaru za barel. Oba druhy ropy tak smazaly takřka pětiprocentní zisk z úterka, kdy zaznamenaly nejsilnější denní nárůst za poslední tři měsíce.

Trh v úterý sázel na pokračující pokles zásob v USA. V noci ale institut API odhadl nečekaný nárůst zásob. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) pak uvedl, že zásoby ropy klesly, ale jen o 2,5 milionu barelů. To je o půl milionu barelů méně, než očekávali analytici v průzkumu agentury Reuters. Úřad navíc registroval nečekaný růst zásob benzinu a dalších ropných produktů, což prudce oslabilo burzovní ceny benzinu a topného oleje.

Mezinárodní agentura pro energii upozornila, že přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje. Globální přebytek tak zůstává zásadní brzdou oživení cen, uvedla IEA.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy obnovily výrazný pokles kvůli vývoji zásoby v USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.