Ceny ropy obnovily pokles, znovu se propadly pod 30 dolarů za barel

Světové ceny ropy včera obnovily silný pokles a ukončily výrazné oživení z téměř třináctiletých minim, které na konci minulého týdne iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a v Evropě. Nový propad způsobily další obavy z rostoucího převisu nabídky nad poptávkou po zprávě, že Irák minulý měsíc zvýšil svou těžbu na rekordní úroveň.

Cena severomořské ropy Brent v oficiálním závěru obchodního dne klesla o 5,2 procenta na 30,50 dolaru za barel a v pozdějším obchodování sestoupila ke 30 dolarům. Americká lehká ropa WTI ztratila 5,8 procenta na 30,34 USD za barel a později se propadla až na 29,74 dolaru. Stále je ale 14 procent nad středečním minimem 26,19 USD, což byla nejnižší cena od května 2003. Brent ve středu sestoupil až na 27,10 dolaru.

V pátek ceny ropy stouply téměř o deset procent. „Po prudkém růstu teď všichni vybírají zisky,“ řekl analytik Daniel Ang ze společnosti Phillip Futures.

Trh se nadále potýká s nadbytečnými dodávkami suroviny. Mluvčí iráckého ministerstva ropného průmyslu včera agentuře Reuters řekl, že produkce ropy v Iráku se v prosinci vyšplhala na nový rekord. Saúdskoarabská ropná společnost Aramco navíc uvedla, že navzdory snižování nákladů v reakci na propad cen ropy další investice do těžby neomezuje.

Obnovený propad cen ropy znovu srážel akciové trhy. Ropa zpočátku pokračovala v růstu, což posílilo burzy v Asii. V Evropě už ale akcie oslabily a americké akciové indexy v pondělí ztratily zhruba 1,5 procenta.

Světová banka (SB) včera snížila odhad letošní průměrné ceny ropy na 37 dolarů za barel z říjnové prognózy 51 dolarů. Se stejnou cenou počítá ve svém nejnovějším odhadu i bankovní dům UniCredit a cenový odhad dnes snížila také banka HSBC.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy obnovily pokles, znovu se propadly pod 30 dolarů za barel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.