Ceny ropy kvůli růstu těžby v USA klesly

Po růstu na nejvyšší hodnoty od května 2015 ceny ropy v pátek klesly v reakci na zvýšení těžby ve Spojených státech i kvůli oslabení poptávky po produkci amerických rafinérií. Cena severomořské ropy Brent, která od prosince stoupla o deset procent, krátce před 19:00 ztrácela 0,63 procenta na 67,64 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu oslabila o rovné procento na 61,39 USD/barel.

Za růstem cen v posledních dnech stojí hlavně politické napětí v Íránu, který je třetím největším producentem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Tamní protesty ale neovlivnily ani těžbu ropy, ani její vývoz, zvýšily však přirážku k ceně ropy související s geopolitickým rizikem. Stabilní podporou je pro světové ceny ropy dohoda OPEC a dalších producentů o omezování těžby, která byla prodloužena do konce letošního roku. Nezanedbatelnou roli hraje i silný hospodářský růst ve světě.

Naproti tomu těžba v USA stoupá, v uplynulém týdnu vzrostla na 9,78 milionu barelů denně, a obchodníci očekávají, že se letos dostane na historická maxima.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy kvůli růstu těžby v USA klesly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Karoq získala titul vozu roku

    Byznys ·

    Automobil Škoda Karoq zvítězil v anketě Auto roku 2018. Ve finále hlasování porazil BMW řady 5, Opel Insignia, Kiu Stinger a Subaru Impreza. O vítězi rozhodla odborná …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.