Ceny ropy kvůli přetlaku nabídky klesají druhý týden v řadě

Světové ceny ropy dál klesají a směřují ke druhému týdnu ztrát. Trh zůstává pod tlakem přetrvávajícího globálního přetlaku nabídky. Naději na oživení světové ekonomiky nicméně poskytla čínská centrální banka, která pošesté za poslední rok snížila úrokové sazby.

Severomořská ropa Brent včera ztrácela asi 0,4 procenta na zhruba 47,90 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI vykazovala pokles dokonce o 1,5 procenta na zhruba 44,70 dolarů za barel. Oba druhy ropy ztrácejí za týden kolem šesti procent.

Trh zůstává pod vlivem dalších důkazů o převisu nabídky produkce a zásob. Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly dvakrát rychleji, než se čekalo.

Naději na oživení poptávky ve druhé největší ekonomice světa, tedy v Číně, dnes podpořilo další snížení úroků a povinných minimálních rezerv tamních komerčních bank.

„Snížení úroků poskytlo určitou podporu očekávanému zlepšení poptávky,“ řekl agentuře Reuters Hans van Cleef z nizozemské banky ABN Amro. „Jakmile ale přijdou údaje o nabídce a lidé znovu uvidí, že trh je nadměrně zásoben, optimistická nálada se vytratí,“ dodal.

Ropě dočasně pomohl čtvrteční signál Evropské centrální banky (ECB), že by tato instituce mohla ke konci roku znovu uvolnit měnovou politiku. Tento vliv ale vymazal prudký pokles eura vůči dolaru, který kupujícím v evropské měně zdražil nákupy ropy.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy kvůli přetlaku nabídky klesají druhý týden v řadě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.