Ceny ropy klesly na tříměsíční minimum. Trh přestává věřit nastavení těžebních limitů

Ceny ropy na světových trzích v pátek prohloubily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum pod 45 dolarů za barel. Na trhu znovu narůstají obavy z rostoucího přetlaku nabídky nad poptávkou a pochybnosti, zda ropný kartel OPEC dokončí dohodu na omezení těžby, řekli analytici agentuře Reuters

Brent v pátek večer oslabil o 3,3 procenta na 44,35 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 3,1 procenta na 43,28 USD.

Ropu už přes dva roky oslabuje přetlak suroviny na světovém trhu. V pátek ji srazila zpráva, podle níž členové OPEC v říjnu navzdory plánům na omezování dodávek zvýšili těžbu na nový rekord. Kartel uvedl, že celková produkce jeho členských zemí se v říjnu zvýšila o 240.000 barelů denně na 33,64 milionu barelů denně.

Růst těžby v rámci OPEC posiluje obavy z pokračujícího přetlaku nabídky na trhu. OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden varovala, že pokud OPEC ke snížení produkce ropy nepřikročí, může převis nabídky nad poptávkou na trhu pokračovat i v příštím roce.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli rostoucímu převisu dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Ropu nyní podkopává i rostoucí kurz dolaru. Jeho index vůči koši měn vystoupil na maximum za devět měsíců a směřuje ke svému nejsilnějšímu týdennímu přírůstku za poslední rok.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy klesly na tříměsíční minimum. Trh přestává věřit nastavení těžebních limitů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

    Byznys ·

    Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

  2. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

    Byznys ·

    Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.