Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny na přesyceném americkém trhu klesly méně, než se předpokládalo.

Severomořská ropa Brent v závěru čtvrtečního obchodování ztratila 3,5 procenta na rovných 47 dolarů za barel. Během dne spadla až na 46,74 USD, nejníže od konce listopadu. Americká WTI uzavřela na 44,73 USD se ztrátou 3,6 procenta a zaznamenala nejnižší závěr od 14. listopadu.

Zásoby vytěžené ropy v USA minulý týden klesly o 1,7 milionu barelů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali snížení o 2,7 milionu barelů. Nečekaně se zvýšily zásoby benzinu, což na termínovém trhu v New Yorku vedlo k prudkému poklesu jeho ceny.

„Odvětví nadále mění přebytek ropy na benzin a další ropné produkty,“ řekl k údajům Andrew Lipow, šéf houstonské firmy Lipow Oil Associates. Burzovní ceny benzinu v New Yorku se po zprávě propadly o více než čtyři procenta.

Propad cen ropy nastal po údajích, které vyšly v 16:30 středoevropského času. Předtím ceny ropy mírně slábly pod vlivem měsíční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta uvedla, že růst nabídky ropy na světovém trhu bude zřejmě v příštím roce rychlejší než růst poptávky.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.