Ceny ropy jsou jako na houpačce, v následujících dnech lze očekávat jejich pokles

V minulém týdnů se ceny ropy vyšplhaly na svoji nejvyšší úroveň za poslední více než tři roky. Analytiky přitom překvapil nebývale rychlý růst. Nyní se situace obrátila a ceny se opět vydaly směrem dolů. Jak rychle a proč je možné dosáhnout takovéhoto nenadálého vývoje informoval server CNN.

Ceny americké surové ropy klesly téměř o 10 % na 66,50 dolarů za barel. Minulý týden přitom cena dosahovala 73 dolarů. Globální benchmark ropy Brent se pro změnu snížil o šest procent na cenu kolem 76 dolarů. Stalo se tak poté, co se vyhoupl na 80 dolarů.

Prudký propad cen odstartoval v pátek. CNN uvádí, že důsledek představovalo prohlášení Saúdské Arábie. Na vině byly konkrétně slova saúdského ministra energetiky Khalida Al-Faliha. Ten oznámil, že největší vývozce ropy na světě a de facto vůdce ropného kartelu OPEC se chystá ruku v ruce s Ruskem zvýšit produkci ropy. Učiní to konkrétně kvůli tomu, aby zmírnil obavy ohledně světových zásob černého zlata.

Země spadající pod kartel OPEC se mají s Ruskem setkat 22. června ve Vídni. Budou jednat právě o uvolnění těžebních limitů, k jejichž nastavení došlo v roce 2017.

„Záměrem všech výrobců je, aby zajistili, že trh s ropou zůstane zdravý. Pokud to bude znamenat v červnu upravení naší politiky, rozhodně jsme připravení to udělat,“ řekl Al-Falih.

Saúdský ministr podle CNN rovněž dodal, že OPEC společně s Ruskem zvýší dodávky ropy na světové trhy, aby vykompenzoval kolaps venezuelské produkce a dopady amerických sankcí uvalených na Írán.

Hlavní analytik společnosti FXTM Hussein Sayed podle CNN řekl, že samotné vyjádření o možném upravení regulací spojených s dodávkami ropy má vliv na propad jejich ceny. „Od této chvíle až do (červnového) setkání budou následující komentáře stát za poklesem cen,“ sdělil Sayed.

Cenu ropy netlačily dolů ale pouze zprávy ze Saúdské Arábie a kartelu OPEC. V pondělí tomu přispěly i informace o nárůstu amerických ropných plošin, důsledkem čehož se opět může potenciálně zvýšit produkce ropy.

Již nyní se produkce ropy od poloviny roku 2016 zvýšila o zhruba 25 procent. Producenti totiž chtějí využít rostoucích cen černého zlata.

Pokles cen ropy přivítají především řidiči, ale i firmy a země, které odkupují velké množství energie. Značně pozitivní vliv zaznamenají letecké společnosti, kterým stoupnou díky nízkým cenám za pohonné hmoty zisky.

 

 

Zdroj: CNN, Youradio News

Ceny ropy jsou jako na houpačce, v následujících dnech lze očekávat jejich pokles Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bilý dům odložil sankce proti KLDR

  Společnost ·

  Bílý dům plánoval v úterý vyhlásit nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí od…

 2. Do USA míří vysoký severokorejský činitel

  Společnost ·

  Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států. V úterý to uvedla jihokorejsk…

 3. Coca-Cola zahájí v Praze výrobu mléka pro Evropu

  Byznys ·

  Nápojářská firma Coca-Cola HBC ČR a Slovensko v úterý otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.