Ceny ropy i nadále klesají a vzdalují se od několikaměsíčních maxim

Ceny ropy na světovém trhu v úterý klesaly a vzdálily se od svých několikaměsíčních maxim. Ve Spojených státech se totiž očekává zveřejnění dat o nárůstu zásob surovin. Výraznějšímu propadu cen brání zprávy ohledně páteční schůzky, na které budou těžařské země hodnotit dopady dohody o snížení dodávek na trh.

Americká lehká ropa WTI krátce po útérní 20:00 ztrácela kolem 0,8 procenta na 49,50 dolaru za barel. Ve čtvrtek vystoupila až na 50,50 dolarů, tedy na téměř čtyřměsíční maximum.

Severomořská ropa Brent po 20:00 vykazovala pokles o zhruba půl procenta na 55,18 dolaru za barel. Během minulého týdne se vyšplhala až na 55,99 dolarů, nejvýše za téměř pět měsíců.

Pozornost investorů se nyní soustředí na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech, které měla v úterý večer zveřejnit odvětvová organizace American Petroleum Institute. Tato data podle předpokladů ukážou navýšení zásob v USA, které nyní obnovují dovozy ropy i provoz rafinérií poškozených nedávnými hurikány. Vyhlídky na růst zásob tlačí ceny ropy dolů.

Příznivý vliv na ceny mají naopak zprávy o páteční schůzce států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých nečlenských zemí, které se připojily k závazku omezit těžbu. Irák uvedl, že kartel zvažuje, že dohodu o omezení těžby prodlouží na období po březnu příštího roku, kdy končí platnost nynějšího ujednání. Podle Bagdádu je ve hře i další snížení produkce. OPEC doufá, že omezení nabídky povede k růstu cen ropy.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy i nadále klesají a vzdalují se od několikaměsíčních maxim Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kyrgyzstán zuří kvůli Liglassu

  Byznys ·

  Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládo…

 2. Divoký katalánský podzim

  Společnost ·

  Někdy by se v tom člověk mohl i ztratit. Z médií se dozví, že se možná bude v Katalánsku hlasovat o nezávislosti na Španělsku. Ale současně, že by za protlačení refere…

 3. Trump: Venezuela se musí vrátit k demokracii

  Společnost ·

  Ve Venezuele musí být opět nastolena demokracie. V případě, že bude venezuelský prezident Nicolás Maduro pokračovat v autoritářství, jsou Spojené státy připraveny podn…

 4. Pašeráci migrantů mají novou trasu

  Společnost ·

  Německá policie zaznamenala v posledních týdnech několik větších případů pašování lidí z Blízkého východu přes hranice s Polskem. Naposledy o víkendu zadržela v Branib…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.