Ceny ropy dál klesají, Brent sestoupil pod 55 dolarů

Světové ceny ropy včera ztratily přes čtyři procenta a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé po měsíci pod hranici 55 dolarů za barel. Obavy z přebytku ropy zvýšila páteční zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž se objem volné ropy na světovém trhu kvůli vysoké těžbě ve Spojených státech dál zvětšuje.

Cena Brentu v pátek večer vykazovala pokles o 2,40 dolaru na 54,70 dolaru za barel. Za týden tak ztratila osm procent a utrpěla nejhlubší ztrátu za dva měsíce. Americká lehká ropa WTI ztrácela takřka dva dolary na 45,15 dolaru a za týden klesla o devět procent, nejvíce od poloviny prosince.

IEA vzhledem k přetlaku nabídky předpověděla, že ceny ropy zřejmě budou pokračovat v poklesu. Spojeným státům by podle ní mohly brzy dojít volné kapacity k uskladnění ropy, což by znamenalo další tlak na pokles cen. Tlak na ceny podle agentury poleví nejdříve ve druhém pololetí.

Pokles na ropném trhu prohloubilo obnovení výrazných ztrát amerických akcií. Pokračoval také vzestup dolaru, který už delší dobu tlačí ceny ropy a dalších komodit dolů.

Předpovědi stabilizace trhu může podle analytiků zmařit možná dohoda mezi Íránem a šesti mocnostmi na íránském jaderném programu, která by vedla ke zrušení sankcí na vývoz ropy z Íránu. "Otázkou pro druhé pololetí je Írán a odpověď na ni se čeká během příštích dvou týdnů," řekl agentuře Reuters analytik švýcarské společnosti Petromatrix Olivier Jakob. Rámcovou dohodu mají mocnosti s Íránem uzavřít do konce března.

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy dál klesají, Brent sestoupil pod 55 dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.