Ceny bytů jen tak klesat nezačnou, jejich růst se ale zpomalí

Ceny nových bytů letos kvůli nedostatečné nabídce a současně vysoké poptávce průběžně stoupají. Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka za tím ale nestojí jen faktor levných hypotéčních sazeb. Za vysokými cenami vidí i příznivou ekonomickou situaci a nedostatek bytů. Očekává ale, že právě kvůli vysokým cenám začne poptávka klesat a tudíž by v nastupujícím období mohl být nárůst cen trochu nižší. Zastavení nebo pokles ale čekat nemůžeme.

Ceny nových bytů v letošním roce průběžně stoupají.  V prvních třech čtvrtletích tohoto roku ceny rostly v průměru kolem 10 %. V Praze pak ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly dokonce o takřka 20 %.„Zaprvé je to velmi příznivá ekonomická situace v České republice a vůbec ve společnosti. Druhý faktor, který k tomu přispívá, je nedostatek bytů. To znamená, že tyto dva faktory dohromady kombinovaně vytvářejí poměrně slušné podmínky pro růst cen,“ odůvodnil to na rádiu Zet Kadeřábek.

Podle něj jsou také Češi stále ochotni se zadlužovat s vlastním bydlením. Faktor levných hypoték tak nevnímá příliš jako ovlivňující aspekt. „Pouze padesát procent kupujících si totiž bere hypotéku. To znamená, že jde o polovinu trhu. Přece jenom, když se člověk podívá na rozdíly v měsíční splátce, co jednotlivé desetinky procent dělají, tak je to spíše bezvýznamné,“uvedl. Zároveň ale uznal, že hypotéky působí v psychologické rovině. Více lidí se tak odváží byt koupit a investovat do něj. „Velká část Čechů bere investice do bytu jako určité spoření na důchod. Jiné formy na důchod jsou totiž složitější,“ dodal.

Právě kvůli vysokým cenám nemovitostí ale Kadeřábek předpokládá, že se poptávka po nich v nastupujícím období poměrně sníží. „Poptávka přece jenom bude reflektovat na tom, že ceny jsou dnes docela vysoké. Nejsou vysoké například v porovnání s ostatními městy v Evropě, jako je Vídeň, Mnichov atak dále. Jsou ale vysoké relativně s dostupností, co se týče českých průměrných platů,“ řekl. Neznamená to ale, že se ceny začnou klesat nebo stagnovat. „Nedojde asi k poklesu, ale nárůst by v nastupujícím období mohl být trochu nižší,“ uvedl Kadeřábek.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem Asociace developerů Tomášem Kadeřábkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Ceny bytů jen tak klesat nezačnou, jejich růst se ale zpomalí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Bílý dům uklidňoval Čínu kvůli Trumpovi

    Společnost ·

    Bílý dům se pokusil uklidnit čínské vládní představitele v souvislosti s telefonátem, který absolvoval nově zvolený prezident Donald Trump s tchajwanskou prezidentkou …

  2. BBC: Trump útočil ve svých tweetech na Čínu

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump publikoval sérií tweetů, v nichž kritizoval Čínu za její měnovou politiku a její aktivity v Jihočínském moři. Čína si na Trumpovy výrok…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.