Cenu Evropské unie za literaturu získal Jan Němec, autor životopisu F. Drtikola

Letošní Cena Evropské unie za literaturu putovala českému spisovateli Janu Němcovi za životopisný román Dějiny světla, který se věnuje světoznámému fotografovi Františku Drtikolovi. Ocenění spojené s odměnou 5000 eur je určeno mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně.

Na Frankfurtském knižním veletrhu ocenila eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliouová.dalších 12 evropských spisovatelů z Albánie, Británie, Bulharska, Černé hory, Islandu, Lotyšska, Lichtenštejnska, Malty, Nizozemska, Řecka, Srbska a Turecka. Vítězové převezmou cenu 18. listopadu v Bruselu.

„Cena je určena nejlepším novým či debutujícím autorům v Evropě bez ohledu na jejich zemi původu či jazyk, kterým píší,“uvedla Vassiliouová při zveřejnění jmen oceněných. „Cílem je představit nejlepší současnou evropskou literaturu, podpořit přeshraniční prodej knih a propagovat překlady, vydávání a čtení literatury z jiných zemí.“ 

Třiatřicetiletý Němec ocenění získal za beletrizovaný životopis Františka Drtikola Dějiny světla, který vyšel loni v říjnu. Za román už obdržel cenu Česká kniha 2014, byl také nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. Němcova kniha také je mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.

Dosud jediným českým držitelem Ceny Evropské unie za literaturu byl Tomáš Zmeškal. Ocenění získal v roce 2011 za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem.

Cena Evropské unie za literaturu se uděluje od roku 2009. Jejím cílem je vyhledávat talentované autory a zajistit vydání jejich děl v zahraničí, aby se dostala k širšímu publiku. To by podle představ Evropské komise mělo přispět k obohacení evropských kultur a k většímu pochopení mezi národy. Zatím bylo přeloženo 56 z 59 vítězných knih, každá v průměru do tří až čtyř jazyků.

Zdroj: ČTK

Cenu Evropské unie za literaturu získal Jan Němec, autor životopisu F. Drtikola Foto: Oceněný spisovatel Jan Němeček Foto: Anna Nádeníková, Svaz českých knihkupců a nakladatelů

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.