Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel české pobočky nadačního fondu Dobrý anděl Petr Sýkora

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2014 získal zakladatel nadační organizace Dobrý anděl Petr Sýkora. Nadace se snaží pomáhat rodinám, jejichž člen trpí onkologickým onemocněním. Podle ředitele Česko-izraelské smíšené obchodní komory, která cenu vyhlašuje, Pavla Smutného, se nejedná pouze o finanční pomoc postiženým rodinám. Jde totiž i o to, že si na ně někdo v tíživé situaci vzpomene a podá jim pomocnou ruku. 

„S velkou radostí a zadostiučiněním bych řekl, že výbor Ceny Arnošta Lustiga prokázal odvahu a vynikající úsudek a rozhodl se, že laureátem ceny Arnošta Lustiga se letos stane jednačtyřicetiletý Petr Sýkora, který je předsedou nadace Dobrý anděl,“ řekl na rádiu ZET ještě před slavnostním předáváním ocenění Smutný.

Podle Smutného je Sýkora filantrop, vizionář a člověk, jenž začal podnikat už ve školních letech. Stál u založení společnosti Papirius, díky které se dostal ke značnému majetku. Firmu totiž její zakladatelé prodali v roce 2006 americké společnosti Office Depot.

Sýkora se inspiroval u nadace současného slovenského prezidenta Andreje Kisky, který na Slovensku řídil nadaci Dobrý Anjel. Její českou odnož založil v roce 2011. „Založil nadaci, která v současnosti obsluhuje zhruba přes dva tisíce rodin, které byly postiženy asi tím nejhorším, co se může stát. To znamená, že jeden z jejich členů onemocněl onkologickým onemocněním,“ sdělil Smutný.

Rodina, jejíž člen je postižený onkologickým onemocněním, může na základě vytyčených požadavků a příslušného lékařského potvrzení požádat nadaci o pomoc.

„Chtěl bych zdůraznit to, že nejde pouze o peníze, ale i o skutečnost, že se v této tíživé situaci o tyto lidi někdo stará a že si na ně někdo vzpomněl. Těmto lidem se mimo peníze dostává i pozitivní energie,“ uvedl Smutný.

Cena Arnošta Lustiga se podle Smutného zrodila jako všechny dobré nápady spontánně. Když čestný člen Česko-izraelské smíšené obchodní komory Arnošt Lustig v roce 2011 zemřel, tak lidé z organizace měli zájem o to, aby se jeho odkaz nějakým způsobem připomínal.

Nejde pouze o literární odkaz, ale jde i o ocenění, které má připomínat kvality spojené s morálními hodnotami člověka. Má jej ocenit za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

V minulých letech získal ocenění biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz. 

 

Celý rozhovor s ředitelem pořadatelské organizace ocenění Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavlem Smutným si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: ČTK, ZET

Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel české pobočky nadačního fondu Dobrý anděl Petr Sýkora Foto: ZET: Petr Sýkora

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

  2. Začíná populární filmový festival v Cannes

    ·

    Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské dra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.