„Centrální banky se dostaly do pasti uvolněné měnové politiky,“ říká Eva Zamrazilová

V důsledku dlouhodobě uvolněné měnové politiky České národní banky (ČNB) se začíná přehřívat trh s nemovitostmi. Ty přitom nejsou započítány do indexu spotřebitelských cen a nezohledňují se tak v míře inflace. I vyhlídky na postupné zvyšování úrokových sazeb v USA po včerejším zasedání americké centrální banky (Fed) už nejsou tak růžové. O tom, jak se centrální bankovnictví dostalo do své vlastní pasti, hovořila v pořadu Tržní okénko hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Nízké úrokové sazby na spořících účtech i hypotékách, to přesně jsou důvody, proč se k nákupu nemovitostí uchýlilo mnoho Čechů. Mezi nabídkou a poptávkou na trhu s nemovitostmi se tak začaly rozevírat nůžky a cena logicky začala růst. Průměrné už vzrostly o pět procent, jen v Praze dokonce o 10 procent. „Když máte cenu vysokou, poskytne se na ní úvěr, který nebude splácen třeba za několik let, v horší fázi hospodářského cyklu, kdy cena nemovitostí může jít dolů, tak pak může být velký problém s tím, aby se zástava prodala za relativně krátkou dobu a aby bylo dosaženo té ceny, která je v bilanci banky,“ řekla Zamrazilová.

ČNB se svou uvolněnou měnovou politikou ocitá v jakési schizofrenní situaci. Na jedné straně stále udržuje měnovou politiku rozvolněnou kvůli nízké inflaci, na druhé by měla řešit přehřívání realitního trhu, které tato politika způsobuje. Podle Zamrazilové v tom však není jediná. Tato situace nastala i v Německu a dalších zemích Evropy. „To je plošný jev, který dlouhé období nízkých úrokových sazeb provázel a provázet bude do té doby, dokud nedojde k normalizaci měnové politiky,“ řekla ekonomka v pořadu Tržní okénko.

Do míry inflace se však zájem o nemovitosti nepromítá, nejsou totiž započítány do indexu spotřebitelských cen. „Domnívám se, že inflační cíl by měl být doplněn alternativními pohledy ukazujícími kondici hospodářství. To je přesně například vývoj cen nemovitostí,“ řekla k problematice Zamrazilová.

 

Fed zvýší letos sazby jen jednou

Do určité pasti uvolněné měnové politiky se pak dostal i americký Fed. Ten při včerejším zasedání nerozhodl o zvýšení úrokových sazeb. Na přelomu roku se uvažovalo, že se letos úrokové sazby zvýší čtyřikrát. Uplynula polovina roku a ani k jednomu zvýšení nedošlo. „Souhlasila bych s tržním očekáváním, které v současné době dává větší než poloviční pravděpodobnost jen jednomu zvýšení, a to spíše v prosinci než v září,“ řekla Zamrazilová. Pomalejší postup ve zpřísňování měnové politiky však vyvolává obavy, aby nedošlo k další finanční krizi. 

Guvernérka Fedu Janet Yellenová ovšem po zasedání naznačila, že historicky nízké úrokové sazby v Americe pravděpodobně zůstanou ještě dlouho. „Je otázka, kde je příčina a kde důsledek - jestli nízké úrokové sazby nezkreslují tržně alokační mechanismy a jestli vůbec může fungovat neviditelná ruka trhu,“ řekla Zamrazilová.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Centrální banky se dostaly do pasti uvolněné měnové politiky,“ říká Eva Zamrazilová Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

    Společnost ·

    Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.