Cenami ropy může zahýbat čtvrteční zasedání OPEC, projednávat se bude těžební limit

Vývoj cen ropy a samotných pohonných hmot ovlivní zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), k němuž dojde 25. května. Pokud se rozhodne o zrušení těžebního limitu, tak mohou motoristé očekávat výrazný propad cen pohonných hmot. Na rádiu Zet to řekl ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. V opačném případě lze podle něj počítat spíše se stagnací cen nebo s mírným růstem benzínu a nafty.

V následujících dnech lze očekávat v České republice stagnování nebo mírný růst cen pohonných hmot. Je to dané tím, že v poslední době ceny benzínu i nafty výrazně poklesly. Podle Tomčiaka jsou prakticky na nejnižších úrovních od Vánoc. Dle vývoje cen ropy na světových trzích pak nelze výraznější zlevňování očekávat. Pravděpodobná je na druhou stranu spíše určitá stagnace nebo mírné zdražování.

V dlouhodobějším výhledu by mohlo s cenami ropy zahýbat rozhodnutí kartelu OPEC o zrušení těžebního limitu. O tomto kroku bylo rozhodnuto loni na konci listopadu. Skupina OPEC čeká zasedání již 25. května. „Na tomto zasedání se má rozhodnout o tom, jestli bude prodloužený závazek těžebního limitu. Tento závazek byl schválený na konci listopadu minulého roku a zatím platí do konce června. V rámci nového zasedání by členové kartelu OPEC mohli závazek těžebního limitu prodloužit až do roku 2018,“ uvedl Tomčiak.

Ukončení těžebního limitu by se příznivě projevilo na straně samotných motoristů. Nabídka ropy na světových trzích by se totiž zvýšila, což by způsobilo výrazný propad její cen. V tomto důsledku by následně klesly i ceny pohonných hmot.

Důležitou roli hraje i sezónnost a daňová politika

Ceny ropy jsou také závislé na sezónnosti. To znamená, že v některém období zdražuje nafta a v jiném naopak benzín. „V zimě je větší spotřeba topného oleje, který je podobným destilátem jako nafta. Tím pádem je nafty trochu méně a její cena víc roste. Naopak v létě se situace mění a benzín oproti naftě relativně víc zdražuje,“ sdělil Tomačiak.

Z dlouhodobého hlediska má vliv na vývoj ceny ropy i daňová politika. Spotřební daň a DPH totiž tvoří až 60 procent celkové ceny pohonných hmot. Pokud tedy dojde ke zdražení spotřební daně, tak skokově vzroste i cena benzinu a nafty.

„Pro české spotřebitele se naštěstí spotřební daň už několik roků nemění a ani v následujících dvou letech se neočekává změna spotřebních daní. Takže z hlediska zdanění pohonných hmot by nemělo nastat zvýšení, ale ani snížení,“ informoval Tomčiak. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ekonomem společnosti Finlord Borisem Tomčiakem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Cenami ropy může zahýbat čtvrteční zasedání OPEC, projednávat se bude těžební limit Foto: shutterstock.com - vlajka OPEC

reklama

Další články

  1. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

    Společnost ·

    Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

  2. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.