Cena zlata je pod 1 100 dolary za troyskou unci, dostala se tak na pětileté minimum

Cena zlata se poprvé za více než pět let propadla pod hranici 1 100 dolarů (zhruba 27 500 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), když zahájila týden poklesem o čtyři procenta. Cena se propadá kvůli vidině růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. 

Zlato dočasně zlevnilo až na 1 088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později však část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1 100 dolarů za unci.

Dolů v důsledku zlevňování zlata zamířily i ceny dalších drahých kovů. Cena platiny se propadla až o pět procent na zhruba 942,5 dolaru za unci, tedy nejníže od února 2009. Palladium zlevnilo o více než tři procenta na 593 dolarů za unci. To představuje jeho nejnižší úroveň od října 2012.

Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. V současnosti se však jejich zájem přesunuje k dolaru kvůli očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla již v září zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Poklesu cen zlata nezabránila ani zpráva o růstu zásob v Číně. Peking v pátek oznámil, že čínské zlaté rezervy dosahovaly na konci června 1 658 tun. To představuje nárůst o 57 procent ve srovnání s předchozí zprávou o úrovni zásob, kterou Čína zveřejnila před šesti lety. Podíl zlata na celkových devizových rezervách Číny nicméně klesl na 1,65 procenta z 1,8 procenta v červnu 2009.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena zlata je pod 1 100 dolary za troyskou unci, dostala se tak na pětileté minimum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.