Cena za reklamu letos stoupne o desetinu, důvodem je její větší efektivita

Asociace komunikačních agentur (AKA) uvedla, že reklamní trh loni vzrostl o 13 procent. Letos se očekává, že cena služeb reklamních agentur stoupne o desetinu. Čím to je způsobené a jaké reklamě se v tuzemsku daří? Na rádiu Zet o tom hovořil předseda AKA Marek Hlavica. Důvodem je pak například větší efektivita reklamního sdělení, kterou s sebou přinášejí nové technologie.

Společnost Deloitte publikovala studii, která vypovídá o tom, že každé euro vložené do reklamy se zhodnotí v rámci hrubého hospodářského produktu (HDP) evropské ekonomiky sedmkrát. To přitom podle Hlavici platí i pro samotnou Českou republiku.

„Reklama je motorem spotřeby. Ať už segmentu B2B (Business to Business) nebo spotřebitelském segmentu. To znamená, že na jednu stranu reklama pohání spotřebu tím, že informuje a nabádá ke spotřebě a současně generuje spoustu dalších příležitostí a hodnoty subdodavatelských vztahů,“ informoval Hlavica.

Růst cen u reklamních agentur až o deset procent způsobuje zvýšená poptávka po službách, které zvětšují šanci na působení reklamy. Současný svět totiž otevírá celou řadu nových oblastí a kanálů především díky novým technologiím. Ruku v ruce s tím jde růst personálních nákladů. Tlak na služby totiž vyvolává vyšší požadavky na cenu práce.

„Není dost odborníků, kteří by mohli okamžitě do reklamy naskočit. Ve chvíli kdy poptávka prudce vzrůstá, rostou i nároky lidí, kteří v reklamě působí,“ sdělil Hlavica.

V jaké oblasti jsou české reklamní agentury úspěšní? Podle Hlavici jde zejména o contentovou neboli obsahovou reklamu. Ta představuje nejrůznější aplikace, sofistikované webové stránky a rozhraní, jež stojí podle Hlavici mezi zákazníkem a firmou. Česko naopak pokulhává v reklamě na poli mobilních telefonů. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předsedou Asociace komunikačních agentur Markem Hlavicou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Cena za reklamu letos stoupne o desetinu, důvodem je její větší efektivita Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman podepsal protikuřácký zákon

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření…

 2. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 3. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

 4. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

  Byznys ·

  V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.