„Cena ropy z litru benzínu představuje jen 35 procent,“ říká analytik

Ceny pohonných hmot se opět začínají vracet na hodnoty 30 korun za litr a dá se předpokládat, že blížící léto ceny ještě zvýší. Ačkoliv je cena benzínu a nafty závislá na světových ropných trzích, tak ji podle investičního analytika Broker Consulting Martina Nováka ovlivňují i jiné faktory, zejména daně.

Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku za uplynulý týden opět zdražily. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 29,82 koruny za litr, o 43 haléřů víc než o týden dřív. Cena nafty pak vzrostla o 46 haléřů na průměrných 28,13 korun za litr. Ačkoliv ceny pohonných hmot závisí zejména na světových cenách ropy, odvíjí se i od dalších faktorů. Jedním z nich mohou být například zásoby. „Ve chvíli, kdy máte extrémně velké zásoby z loňského roku, kdy byly ceny ještě o 20 procent levnější, tak ve své podstatě nemusíte tak rychle reagovat na posílení ceny ropy tou konečnou cenou. Samozřejmě ale reagujete výrazně rychleji, než když je to naopak,“ řekl Novák na rádiu Zet.

Cenu pohonných hmot pak dále ovlivňuje kurz koruny vůči zahraničním měnám, hlavně vůči dolaru a euru. Kvůli němu můžeme sledovat rozdíl v cenách pohonných hmot u nás a například v Německu. Podle Nováka pak cenu benzínu a nafty ovlivňují v první řadě daně. „Z 19 procent se skládá cena z benzínu z DPH, z 35 procent je to spotřební daň. Cena ropy je pouze 35 procent a jen 11 procent zůstává na rafinérii a distribuci tedy toho pumpaře,“ uvedl analytik.

Nafta a benzín se však neliší jen skrz státy, ale i napříč regiony. V takovém případě hrají podle Nováka roli skladové zásoby i konkurenční boj o pozici na trhu. „Pokud máte nějaký nadnárodní kolos, tak si nemůžete dovolit pružně reagovat měnou marže na aktuální ceny...Druhá věc je boj velkých korporací o pozici na trhu. Zejména v rámci Prahy, kdy máte čerpací stanice naproti sobě, tak je úplně jedno, kdo je tím distributorem, ta cena je ve své podstatě stejná. Drží se regionální cenová politika,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s  investičním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Cena ropy z litru benzínu představuje jen 35 procent,“ říká analytik Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.