Cena ropy výrazně klesá, důvodem jsou obavy z poklesu čínské poptávky

Ceny ropy od počátku týdne klesají. Důvodem je reakce na slabší aktivitu čínských rafinerií a s tím související obavy z poklesu poptávky po ropě v Číně. Opačný důsledek na ceny oproti tomu měla perspektiva snížení těžby ropy v Libyi. Večer se propad ještě urychlil. Přispěl k němu silnější dolar. Severomořský Brent krátce před 21:00 odepisoval 2,7 procenta na 50,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla na 47,54 dolaru a ztrácela 2,6 procenta.

Čínské rafinerie v červenci v průměru zpracovávaly 10,71 milionu barelů ropy denně, což bylo o 500 tisíc barelů pod červnovou úrovní a nejníže od loňského září. Propad byl větší, než čekali analytici a prohloubil obavy, že záplava ropných produktů povede k dalšímu oslabení poptávky po ropě v Číně. Ceny ropy ale stačuje i vyšší vrtná aktivita v USA.

Dolar po prudkém poklesu v minulém týdnu, způsobeném eskalací napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy, v pondělí na devizových trzích zpevňoval. Mezi investory je znovu zájem o rizikovější investice, neboť víkend žádné další zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi nepřinesl. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 21:00 přidával 0,4 procenta na 93,42 bodu.

Libyjská státní ropná společnost oznámila, že vyšetřuje porušování bezpečnostních pravidel na ropném poli Sharara, které je největším nalezištěm v zemi. Neuvedla však, zda tím byla ovlivněna také těžba. Ta se pohybuje kolem 270 000 barelů ropy denně, uvedla agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy výrazně klesá, důvodem jsou obavy z poklesu čínské poptávky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak vypadá největší rival Modelu S?

    Tech ·

    Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.