Cena ropy stoupá opět vzhůru, důvodem je odstávka britského ropovodu

Ceny ropy stoupají nahoru, tlačí je tam přetrvávající odstávka britského ropovodu Forties. Severomořská ropa Brent kolem čtvrteční 18:30 vykazovala nárůst o téměř 0,7 procenta na 62,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala téměř půl procenta na 56,86 dolaru za barel.

Ropovod Forties bude podle nynějších předpokladů mimo provoz dva až čtyři týdny. Uzavřen je od pondělí kvůli nalezeným trhlinám.

„Dopad odstávky ropovodu Forties nelze ignorovat,“ uvedl analytik John Kilduff ze společnosti Again Capital. „Jde o významné množství ropy, které trh postrádá a bude postrádat,“ dodal.

Ceny ropy dopoledne zamířily dolů, protože Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu těžby ve Spojených státech. Později se však vývoj na trhu otočil.

IEA ve čtvrtečn zprávě o situaci na trhu s ropou předpověděla, že těžba ropy v USA se příští rok zvýší o 870 000 barelů denně. V listopadu přitom agentura nárůst odhadovala na 790 tisíc barelů denně. Výrazný nárůst těžby v USA bude podle agentury kompenzovat dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských států o omezení dodávek na trh.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy stoupá opět vzhůru, důvodem je odstávka britského ropovodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin s Trumpem telefonovali o problematice KLDR

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump spolu ve čtvrtek telefonicky hovořili o vztazích obou velmocí a o situaci na Korejském poloostrově. Pu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.