Cena ropy stoupá, na vině je částečně hrozba stávky v Nigérii

Ceny ropy ve čtvrtek výrazně stoupaly. Důvodem byla především hrozba stávky v Nigérii a rovněž reakce na propad z předchozího dne. Severomořský Brent krátce před 18:15 přidával 1,4 procenta na 62,10 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala skoro 1,2 procenta na 56,60 dolarů za barel.

V Nigérii, která je předním vývozcem ropy v Africe, pohrozil stávkou jeden z odborových svazů ropného průmyslu. Jako důvod oznámil propouštění. Stávka by měla začít 18. prosince.

Ceny ropy ve středu poslaly dolů zprávy o překvapivě silném růstu zásob benzinu ve Spojených státech. Část analytiků se domnívá, že z technického hlediska je trh stále slabý. Makléřská společnost PVM Oil Associates je však přesvědčena, že data o týdenním vývoji zásob ropy a ropných produktů nejsou tak špatná, jak se na první pohled zdá.

Zásoby ropných produktů jsou podle PVM Oil Associates nyní téměř o sedm procent nižší než před rokem a přebytek ve srovnání s pětiletým průměrem je 3,9 procenta. Problémem je růst těžby ropy, která je na nejvyšší úrovni od 70. let a činí 9,71 milionu barelů denně. Podkopává tak snahu ostatních předních producentů o zvýšení ceny.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy stoupá, na vině je částečně hrozba stávky v Nigérii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.