Cena ropy stoupá, může za to pokles zásob v Evropě

Ceny ropy se na světových trzích v úterý přehouply přes počáteční útlum a stouply o téměř dvě procenta. Stalo se tak v reakci na vzestup cen termínovaných kontraktů na benzin a topný olej po zprávě o poklesu jejich zásob v Evropě.

Severomořská ropa Brent kolem 19:05 vykazovala růst o 1,7 procenta na 47,68 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,8 procenta na 45,20 dolarů. Oba typy ropy tak oživily ze ztrát minulého týdne, kdy klesly pošesté za posledních sedm týdnů.

Evropské rafinerie v červnu zvýšily odběr ropy a výrobu ropných produktů, zásoby nafty a dalších látek ale přesto klesly, ukázaly úterní údaje organizace Euroilstock. „Říká nám to, že poptávka je celkově o dost vyšší, než se předpokládalo,“ řekl agentuře Reuters Scott Shelton z makléřské firmy ICAP.

Trh bude nyní sledovat týdenní údaje o vývoji zásob v USA. Analytici podle ankety Reuters předpovídají pokles zásob ropy o 3,2 milionu barelů a naopak nárůst zásob benzinu a dalších ropných produktů.

Ceny zpočátku klesaly kvůli sérii zhoršených cenových předpovědí. Banky BNP Paribas a Barclays snížily své cenové odhady na letošní i příští rok a banka Goldman Sachs předpověděla, že ceny by mohly klesnout pod 40 dolarů za barel.

Ceny ropy jsou nyní zhruba 17 procent pod úrovní začátku letošního roku, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země začaly uplatňovat dohodu na snížení produkce o zhruba 1,8 milionu barelů denně.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy stoupá, může za to pokles zásob v Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů

    Byznys ·

    Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se postavil proti odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si m…

  2. Pět tipů k vytvoření efektivní SEO strategie

    Byznys ·

    Jak se dostat na přední příčky vyhledávačů a jak díky tomu oslovit správnou cílovou skupinu? Odpověď na otázku může představovat takzvaná SEO optimalizace. Jejím cílem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.