„Cena ropy se může během krátké doby vyšplhat znovu na 60 dolarů za barel,“ říká V. Cílek

Spotřeba ropy globálně roste o dvě až tři procenta ročně a je otázkou času, kdy se opět střetne nabídka s poptávkou. Řekl to na rádiu Zet v pořadu Alter Eko spisovatel, český geolog, klimatolog, filosof a překladatel taoistických a zenových textů Václav Cílek. Podle něj může cena ropy kvůli těmto faktorům poměrně rychle stoupnout znovu na 60 dolarů za barel. Záležet bude také na tom, jak Američané zvládli technologicky těžbu břidlicové ropy.

„Počítám s tím, že během několika let bude ropa znovu stát okolo 60 – 90 dolarů za barel. Nepřekvapily by mě ani ceny ke 150 dolarům ale ani k 50,“ řekl Cílek.

Ještě před dvěma lety většina ekonomů věřila v to, že se cena ropy bude pohybovat mezi 90 až 120 dolary za barel. Cílek říká, že sám věřil analýze společnosti Barclays, která předpovídala, že cena ropy může během pěti až deseti let stoupnout až na 180 dolarů za barel. Pak ale došlo k neočekávanému a strmému propadu. Cílek si v rámci toho všímá dvou možných příčin, které mohly za pádem cen „černého zlata“ stát.

„První je malá nadprodukce sotva v měřítku tří nebo čtyř procent, která ale sráží ceny dolu. Jak k té nadprodukci došlo? Hrozně jednoduše. Všichni jsme si zvykli utrácet čím dál tím víc. Z toho důvodu si země, které těží ropu, řekly ano. Když vytěžím o pět procent ropy víc, tak budu mít o pět procent větší zisky. Jenže ceny začaly padat. Rusko, které počítalo s tím, že ropa bude stát 95 dolarů za barel, muselo vlastně ten propad ceny dohnat tím, že ty ropy těžilo více a více,“ sdělil Cílek na rádiu Zet.

Podobně se zachovalo ale více producentů ropy, což vedlo k procesu, jenž dostal cenu ropy na úroveň pod 30 dolarů za barel. Cílek hovoří i o druhé teorii, jež se mohla zasloužit o propad cen ropy.

„Druhá teorie byla konspirační a byla taková, že se Saúdové domluvili s americkým Department of Energy a snížili cenu ropy právě proto, aby podtrhli Rusko. To, že se Američanům podtrhly ty nové ceny ropy, to nikomu nevadilo, protože jim alespoň do budoucnosti zůstanou,“ uvedl Cílek.

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem spisovatel, český geolog, klimatolog, filosof a překladatel taoistických a zenových textů Václav Cílek, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

„Cena ropy se může během krátké doby vyšplhat znovu na 60 dolarů za barel,“ říká V. Cílek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.