Cena ropy roste, trh vyhlíží uplatnění dohody o omezení těžby

Ceny ropy na světových trzích ve středu stoupaly téměř o dvě procenta. Jejich růst podpořily především vyhlídky na omezení dodávek suroviny. Koncem týdne má vstoupit v platnost dohoda předních těžařských států o snížení produkce ropy.

Severomořská ropa Brent krátce před 18:00 vykazovala nárůst o zhruba 1,7 procenta na 56,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi 1,7 procenta a nacházela se těsně pod 54 dolary za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její ceny. Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Země v čele s Ruskem pak mají produkci omezit o 558 tisíc barelů denně. Podle zdrojů agentury Reuters by se 13. ledna mohla sejít komise, která bude na dodržování dohody dohlížet.

Podle analytika Oliviera Jakoba ze společnosti Petromatrix již ceny ropy nemají velký prostor k dalšímu růstu. „Dostat se nad 60 dolarů za barel bude obtížné,“ citovala Jakoba agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy roste, trh vyhlíží uplatnění dohody o omezení těžby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

    Byznys ·

    Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.