Cena ropy roste, podpořila ji data z amerického pracovního trhu a slabý dolar

Světové ceny ropy ve čtvrtek posílily, v pozdních odpoledních hodinách rostly téměř o dvě procenta. Americká centrální banka (Fed) totiž podle analytiků nebude kvůli pomalejšímu růstu zaměstnanosti ve Spojených státech zvyšovat úrokové sazby. Ceny vzrostly také kvůli očekávanému většímu zájmu o pohonné hmoty během letní motoristické sezony v USA.  

Cena severomořské ropy Brent vykazovala krátce po 17:00 nárůst o více než dolar a pohybovala se nad hranicí 63 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala téměř dolar a blížila se k 58 dolarům za barel.

Ceny ropy tak smazaly část ztrát ze středy, kdy Brent zlevnil o 2,5 procenta a WTI dokonce o čtyři procenta. Výraznějšímu oživení cen nicméně brání nejistota kolem vývoje řecké dluhové krize a kolem jednání o íránském jaderném programu.

Americký dolar ve čtvrtek oslaboval kvůli vyhlídkám na pozdější zvyšování úroků v USA. Americká ekonomika v červnu podle čtvrtečních údajů vytvořila asi 223 tisíc nových pracovních míst. Nárůst tak byl nižší než v květnu a mírně zaostal i za očekáváním analytiků. Slabší dolar snižuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což obvykle podporuje poptávku.

„Vzhledem ke středečnímu propadu a slabšímu dolaru je přirozené, že trh s ropou směřuje vzhůru,“ řekl agentuře Reuters analytik Matt Smith ze společnosti Clipperdata. „Obchodování ale zřejmě provází určitá nervozita kvůli dlouhému víkendu a čekání na vývoj kolem Řecka,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy roste, podpořila ji data z amerického pracovního trhu a slabý dolar Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.