Cena ropy pokračuje v nejdelším období růstu za pět let

Ceny ropy pokračují v nejdelším období růstu za více než pět let, a to díky zpomalení těžby ropy ve Spojených státech, prvnímu po 23 týdnech expanze. Obchodníci nicméně hlásí, že na zvyšování cen může mít vliv produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která podle zpráv stoupá.

Barel severomořské ropy Brent se kolem 17:30 prodával za 49,44 dolarů a byl tak dražší o 1,37 procenta, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala 1,61 procenta na 46,78 dolarů za barel.

Za minulý týden se ceny ropy zvýšily o 5,2 procenta a zaznamenaly první týdenní zisk za šest týdnů. Brent posiluje už osmý den, což je nejdelší nepřerušený vzestup od února 2012.

Počet aktivních vrtů v USA se poprvé od ledna snížil poté, co vystoupil na nejvyšší úroveň od dubna 2015. Trh překvapila zpráva, že americká těžba ropy v dubnu, poprvé v tomto roce, klesla. Tyto faktory by mohly přispět ke zmírnění obav, že Spojené státy zvyšují těžbu až příliš agresivně. „Nálada na trhu se obrátila a já předpokládám, že cena ropy by měla jít nahoru. Nemyslím sice, že to vydrží, ale impuls zde v tuto chvíli je,“ soudí analytik makléřské společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga.

Cena ropy od počátku roku ztratila 14 procent a světová poptávka není tak silná, aby absorbovala růst těžby v USA, Nigérii, Libyi a Brazílii. Přestože USA nyní vrtnou aktivitu omezily, počet aktivních vrtů je v porovnání se stejným obdobím loni stále na dvojnásobku. Kromě toho těžba OPEC je nyní na letošním maximu a podle odborníků se kartelu nepodaří převis nabídky na trhu do konce roku eliminovat. Navzdory slibovanému omezování produkce státy OPEC v červnu zvýšily těžbu o 280 tisíc barelů denně na 32,72 milionu b/d. A to je téměř čtvrtina z 1,2 milionu b/d, o které se zavázaly těžbu snížit.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy pokračuje v nejdelším období růstu za pět let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 2. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.