Cena ropy Brent se opět dostala pod 50 dolarů, reagovala na zvýšení těžby OPEC

Ceny ropy na světovém trhu ve středu prudce klesaly. Severomořská ropa Brent se tak po třech týdnech opět dostala pod hranici 50 dolarů za barel. Údaje o růstu těžby v Libyi a Nigérii totiž posílily pochybnosti o tom, zda dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských států o omezení dodávek dokáže odstranit nadbytek suroviny na trhu.

Cena ropy Brent se během středy propadla až na 49,81 dolaru za barel. Později část ztrát smazala a večer se prodávala za 50,35 dolaru za barel. Oproti úternímu závěru tak ztrácela 2,9 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu odepisovala 2,5 procenta na 48,44 dolaru za barel.

Kartel OPEC a některé další těžařské země včetně Ruska minulý týden prodloužily dohodu o omezení dodávek ropy na trh o devět měsíců. Jejich snahu o podpoření cen ropy však podkopává růst těžební aktivity ve Spojených státech.

Průzkum agentury Reuters navíc ukázal, že těžba ropy v rámci OPEC se v květnu zvýšila o 250.000 barelů na 32,22 milionu barelů denně.Vykázala tak první nárůst od začátku letošního roku. Výsledky ale ovlivnila hlavně těžba v Libyi a Nigérii. Tyto dvě země jsou sice členy OPEC, nejsou ale vázány dohodou o omezení dodávek na trh. Bez zahrnutí těchto států tak produkce OPEC  klesla o 60.000 barelů na 29,86 milionu barelů.

Investoři nyní čekají na vládní údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že zásoby minulý týden klesly o 2,8 milionu barelů.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy Brent se opět dostala pod 50 dolarů, reagovala na zvýšení těžby OPEC Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.