Cena ropy Brent poprvé od roku 2014 překročila 75 dolarů za barel

Cena severomořské ropy Brent během dnešního obchodování poprvé od roku 2014 překonala hranici 75 dolarů za barel. Vystoupila až na 75,27 USD, později se však vrátila zpět pod 75 USD. Růst cen podporuje dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských států o omezení dodávek na trh, dále silná poptávka a také vyhlídky na obnovení amerických sankcí vůči Íránu.

Kolem 15:45 SELČ vykazovala cena Brentu nárůst o zhruba 0,2 procenta na 74,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala asi 0,3 procenta na 68,86 dolaru za barel. Během dne se přitom vyšplhala až na 69,33 USD.

 

Spojené státy by se podle agentury Reuters měly do 12. dubna rozhodnout, zda odstoupí od mezinárodní dohody s Teheránem z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa íránského jaderného programu.

Analytik Tamas Varga ze společnosti PVM poznamenal, že možné odstoupení USA od této dohody je nejvýznamnějším faktorem v nynějším růstu ceny Brentu. Obchodník Stephen Innes z makléřské společnosti OANDA předpověděl, že obnovení sankcí vůči Íránu by mohlo zvýšit ceny ropy až o pět dolarů na barel.

OPEC se předloni v rámci snahy o podporu cen ropy dohodl, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci ropy omezit o dalších 558.000 barelů denně. Dohoda je prozatím sjednána do konce letošního roku.

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy Brent poprvé od roku 2014 překročila 75 dolarů za barel Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.