Cena ropy Brent kvůli zprávě kartelu OPEC klesla na čtyřleté minimum

Cena severomořské ropy Brent během dnešního obchodování pokračovala v poklesu a sestoupila na téměř čtyřleté minimum pod 89 dolarů za barel. Reagovala tak na zprávu o zářijovém růstu těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Brent zlevnil až na 88,11 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od prosince 2010. Později část ztrát smazal a prodával se za 88,90 USD. Oproti čtvrtečnímu závěru tak jeho cena vykazovala pokles o 1,15 dolaru, napsala agentura Reuters.

Od června již cena Brentu kvůli dostatečnému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii klesla o více než 25 dolarů a ve čtvrtek se poprvé za dva roky propadla pod 90 dolarů. „Nacházíme se v režimu paniky,“ prohlásil analytik komoditních trhů Carsten Fritsch ze společnosti Commerzbank.

Kartel OPEC dnes uvedl, že těžba ropy v jeho členských zemích stoupla o 402.000 barelů denně na 30,47 milionu barelů denně. Podle listu Wall Street Journal se tak produkce OPEC dostala na nejvyšší úroveň od loňského léta.

Samotná Saúdská Arábie, která je nejvýznamnějším členem OPEC, zvýšila těžbu o zhruba 100.000 barelů denně. Podle agentury Reuters tak vyvolala pochybnosti o tom, zda bude ochotna přistoupit ke koordinovanému snížení produkce s cílem podpořit ceny. OPEC bude o své těžební politice jednat 27. listopadu.

Zdroj: ČTK

Cena ropy Brent kvůli zprávě kartelu OPEC klesla na čtyřleté minimum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.